Junior Championships

Bantam Division (Under-15) - George T. Honer Trophy

1952 - Pat Casey, Kirkland Lake

1953 - John Ferrari, Timmins

1954 - Jim Cushing, Idylwylde

1955 - Bruno Guarda, Timmins

1956 - Bob Smith, Idylwylde

1957 - Sandy McAndrew, Idylwylde

1958 - J Graham, Timmins

1959 - Fred Silver, Idylwylde

1960 - M De Marco, Idylwylde

1961 - Brian Sheehan, Idylwylde

1962 - George Kemp, Haileybury

1963 - J Jines, Espanola

1964 - Dale Tallon, Noranda

1965 - Tim Silver, Idylwylde

1966 - Louis Ferrari, Timmins

1967 - Louis Ferrari, Timmins

1968 - Martin St. Pierre, Duparquette

1969 - R Evoy, Sault Ste. Marie

1970 - M Seguin, Kirkland Lake

1971 - Mike Kochanowski, Root River SSM

1972 - Greg St. James, Iroquois Falls

1973 - Robbie Hoski, Michipicoten Wawa

1974 - Robbie Hoski, Michipicoten Wawa

1975 - Eric Norman, North Bay

1976 - Tom St. James, Iroquois Falls

1977 -

1978 -

1979 -

1980 -

1981 -

1982 -

1983 - Jim McDivitt, North Bay

1984 - Andrew Williams, North Bay

1985 - Darcy Amendola, North Bay

1986 - David Mattinen, Timmins Hollinger

1987 - Jason Joudry, Idylwylde

1988 - Cory Jones, Espanola

1989 - David Morris, Idylwylde

1990 - Cory McVey, Espanola

1991 - David Desbiens, Noranda

1992 - Frank Kucher, Sault Ste. Marie

1993 - Adam Evershed, Idylwylde

1994 - Scott Baker, North Bay

1995 - Vinnie Tagliabracci, Sault Ste. Marie

1996 - Mike Wellard, North Bay

1997 - Kyle Jones, Sault Ste. Marie

1998 - Mike McMillan, Sault Ste. Marie

1999 - Ricky Allen, North Bay

2000 - Matt Bortolotto, Idylwylde

2001 - Matt Bortolotto, Idylwylde

2002 - Scott Whalen, Stone Ridge

2003 - Brian Wilson, Sault St. Marie

2004 - William Stuckless, North Bay

2005 - Josh Deluca, Hollinger

2006 - Sam Barber North Bay

2007 - Sam Barber, North Bay

2008 - Nick Quesnel, Idylwylde

2009 - Nick Quesnel, Idylwylde

2010 - Nick Quesnel, Idylwylde

2011 - Ryan Neil, North Bay

2012 - Ryan Neil, North Bay

2013 - Malcolm McLeod, Laurentide

2014 - Tristan Renaud, Idylwylde

2015 - Connor Danis, Abitibi

2016 - Connor Danis, Abitibi

2017 - Ben Fowke, Timberwolf

2018 - Oliver Taillefer, Idylwylde

Juvenile Division (Under-17) - G Browning Trophy

1952 - JO Gorman, Sudbury

1953 - Pat Casey, Kirkland Lake

1954 - Pat Casey, Kirkland Lake

1955 - Jim Cushing, Idylwylde

1956 - Ron Silver, Idylwylde

1957 - John Legate, Iroquois Falls

1958 - Lawrence Chircoski, Iroquois Falls

1959 - Murray Black, Haileybury

1960 - Ziggy Nowakovich, Timmins

1961 - Fred Silver, Idylwylde

1962 - John Bracken, Kirkland Lake

1963 - Sid Sedgworth, Idylywlde

1964 - Ron MacKenzie, Espanola

1965 - Dale Tallon, Noranda

1966 - Dale Tallon, Noranda

1967 - John Green, Idylwylde

1968 - Brian Bigelow, Kirkland Lake

1969 - Pat MacIntyre, Sault Ste. Marie

1970 - Richard Envoy, Root River SSM

1971 - Brad Miller, North Bay

1972 - Rick Fateaux, Spruce Needles

1973 - Rick Fateaux, Spruce Needles

1974 -

1975 - Paul Soni, North Bay

1976 - Eric Norman, North Bay

1977 -

1978 -

1979 -

1980 -

1981 -

1982 -

1983 - Mark Zayec, Root River SSM

1984 - Jim McDivitt, North Bay

1985 - Mike Zidar, Kirkland Lake

1986 - Jim McDivitt, North Bay

1987 - Brian Savage, Idylwylde

1988 - Rob Overman, Sault Ste. Marie

1989 - Jacques Paiement, Noranda

1990 - Stephen Pernu, Idylwylde

1991 - Scott Wing, Lively

1992 - Dominik Desbiens, Noranda

1993 - Brandon Kucher, Sault Ste. Marie

1994 - Frank Kucher, Sault Ste. Marie

1995 - Scott Baker, North Bay

1996 - Kurt Kawaluk, Lively

1997 - Paul Tomchak, Sault Ste. Marie

1998 - Vinnie Tagliabracci, Sault Ste. Marie

1999 - Caleb Flaxey, Sault Ste. Marie

2000 - Eric Vickman, Lively

2001 - Ricky Allen, North Bay

2002 - Mike Gonko, Timberwolf

2003 - Doug Martella, Sault Ste. Marie

2004 - Justin Brown, Stone Ridge

2005 - Tyler Kasabeck, Sault Ste. Marie

2006 - Mike Caputo, Crimson Ridge

2007 - Mike Caputo, Crimson Ridge

2008 - Eric Hatton, Lively

2009 - Cody Blauth, New Liskeard

2010 - Matt Leduc, Laurentide

2011 - Nick Quesnel, Idylwylde

2012 - Ryan Cunningham, North Bay

2013 - Christian Ethier, New Liskeard

2014 - Ryan Neil, North Bay

2015 - Mathew Matheson, Timberwolf

2016 - Maxine Narbonne, Lee Golf Club

2017 - Connor Danis, Abitibi

2018 - Nick Cundari, North Bay

Junior Division (Under-19) - DJ Jr. E WC Morland Trophy

1952 - Gordon Foran, Kirkland Lake

1953 - Bob Ross, Idylwylde

1954 - Robert Mongeon, Iroquois Falls

1955 - Pat Casey, Kirkland Lake

1956 - Pat Casey, Kirkland Lake

1957 - John Ferrari, Timmins

1958 - Jim Cushing, Idylwylde

1959 - Bruno Gurarda, TImmins

1960 - Sandy McAndrew, Idylwylde

1961 - Murray Black, Haileybury

1962 - Ziggy Nowakovich, Timmins

1963 - D Pernu, Idylywylde

1964 - Dennis Bruneau, North Bay

1965 - Don MIssere, Sault Ste. Marie

1966 - Mike Silver, Idylywlde

1967 - Wayne Viita, Sault Ste. Marie

1968 - Wendie Lachapelle, Noranda

1969 - Wendie Lachapelle, Noranda

1970 - Alex Paber, Kapuskasing

1971 - Sam Yawney, Idylwylde

1972 - Al Harnden, Sault Ste. Marie

1973 - John Casola, Sault Ste. Marie

1974 - Pierre Hamel, Malartic

1975 - Tom Soltys, Sault Ste. Marie

1976 - Paul Soni, North Bay

1977 -

1978 -

1979 -

1980 -

1981 -

1982 -

1983 - Fred Bumbacco, Sault Ste. Marie

1984 - Mark Zayec, Root River SSM

1985 - Keivn Kerr, North Bay

1986 - Arneaud Guenette, Kapuskasing

1987 - George Jacko, Idylwylde

1988 - Brian Savage, Idylwylde

1989 - Brian Savage, Idylwylde

1990 - Dallas French, Idylwylde

1991 - Jason Aucoin, Idylywlde

1992 - Ryan Cooney, Lively

1993 - Scott Wing, Lively

1994 - Brent Shultz, New Liskeard

1995 - Matt MacEwen, Lively

1996 - Kriss Lassman, North Bay

1997 - Kriss Lassman, North Bay

1998 - Dave Thomas, Iroquois Falls

1999 - Vinnie Tagliabracci, Sault Ste. Marie

2000 - Vinnie Tagliabracci, Sault Ste. Marie

2001 - Ken Gilmour, Sault Ste. Marie

2002 - Jesse Dumas, Lively

2003 - Nick Yawney, Timberwolf

2004 - Owen Rigg, Spruce Needles

2005 - Jesse Hiddleton, Sault Ste. Marie

2006 - Matt Bortolotto, Idylwylde

2007 - Brennan Doyle, Timberwolf

2008 - Matt Doherty, North Bay

2009 - Preston Lacasse, Abitibi

2010 - Alex Watier, Lively

2011 - Scott McLellan, North Bay

2012 - Mike Gorda, Highview

2013 - Christopher Cooke, Spruce Needles

2014 - Adam L'ami, North Bay

2015 - Christian Ethier, Haileybury

2016 - Jordi Wlaker, Timberwolf

2017 - Alexander Fowke, Timberwolf

2018 - Mathew Matheson, Timberwolf